Publikacja przedstawia: zmiany w wielkości populacji beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej i ich gospodarstw domowych oraz skalę korzystania z tej pomocy wraz z regionalnym jej zróżnicowaniem; zbiorowość beneficjentów i ich gospodarstw domowych, w tym gospodarstw jednoosobowych w 2021 r., z licznymi odniesieniami do początku dekady 2012–2021; ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej i ich gospodarstwa domowe; problem trwałości korzystania z pomocy społecznej oraz zmiany w populacji gospodarstw z dziećmi w związku z wprowadzeniem w 2016 r.
Tag: Środowiskowa pomoc społeczna
-
-
W publikacji opisano: zmiany w wielkości populacji beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej i skalę korzystania z tej pomocy wraz z regionalnym zróżnicowaniem jej zasięgu; zbiorowość beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w 2018 r., z licznymi odniesieniami do początku dekady 2009–2018; ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej, gospodarstwa domowe beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wraz z regionalnym zróżnicowaniem ich zasięgu; ubogie gospodarstwa beneficjentów, gospodarstwa jednoosobowe, problem trwałości korzystania z pomocy społecznej.
-
Przekazujemy Państwu zeszyt metodologiczny „Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej”. Jest to pierwsze opracowanie poświęcone metodologii tego badania, opartego w całości na administracyjnych źródłach danych. Zbiór danych wykorzystywany w badaniu powstaje w trakcie postępowania administracyjnego poprzedzającego wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej. Jest cennym źródłem informacji o sytuacji demograficznej i społecznej osób o niskich dochodach oraz o ich gospodarstwach domowych.
-
W 2015 r. liczba beneficjentów1 pomocy społecznej wynosiła 2729,8 tys. osób. W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano spadek ich liczby o 224,1 tys. osób (o 7,6%), a w porównaniu z 2009 r. (pierwszego roku stałej obserwacji statystycznej tej zbiorowości) – o 733,2 tys. osób (o 21,2%). Na przestrzeni lat 2009-2015 wzrost liczby beneficjentów odnotowano jedynie w latach 2012 i 2013 (odpowiednio o: 0,2% i 3,0%) po podwyższeniu w październiku 2012 r. kryterium dochodowego3 uprawniających do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
-
Podmiotem niniejszej analizy są korzystający[1] z pomocy społecznej z poziomu gminy, zarówno świadczeniobiorcy, jak i członkowie ich gospodarstw domowych. Taka definicja „beneficjentów” wynika z faktu, że przyznanie pomocy jest uzależnione od sytuacji materialnej wszystkich członków gospodarstwa domowego osoby składającej wniosek.
-
Podstawowym źródłem danych dla badania „Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych” były zbiory danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: Krajowego Systemu Monitoringu Pomocy Społecznej i Krajowego Systemu Monitoringu Świadczeń Rodzinnych.