Publikacja przedstawia: zmiany w wielkości populacji beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej i ich gospodarstw domowych oraz skalę korzystania z tej pomocy wraz z regionalnym jej zróżnicowaniem; zbiorowość beneficjentów i ich gospodarstw domowych, w tym gospodarstw jednoosobowych w 2021 r., z licznymi odniesieniami do początku dekady 2012–2021; ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej i ich gospodarstwa domowe; problem trwałości korzystania z pomocy społecznej oraz zmiany w populacji gospodarstw z dziećmi w związku z wprowadzeniem w 2016 r.
Tag: Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej
-
-
W 2020 r. liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wynosiła 1589,3 tys. osób i była o 186,4 tys. mniejsza niż w 2019 r. Zasięg korzystania z pomocy społecznej, czyli udział beneficjentów w ogólnej liczbie ludności zmniejszył się o 0,5 p. proc. i wynosił 4,1%.
-
W 2019 r. liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wynosiła 1 775,8 tys. osób i była o 195 tys. mniejsza niż w 2018 r. Zasięg korzystania z pomocy społecznej, czyli udział beneficjentów w ogólnej liczbie ludności zmniejszył się o 0,5 p. proc. i wynosił 4,6%
-
W publikacji opisano: zmiany w wielkości populacji beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej i skalę korzystania z tej pomocy wraz z regionalnym zróżnicowaniem jej zasięgu; zbiorowość beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w 2018 r., z licznymi odniesieniami do początku dekady 2009–2018; ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej, gospodarstwa domowe beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wraz z regionalnym zróżnicowaniem ich zasięgu; ubogie gospodarstwa beneficjentów, gospodarstwa jednoosobowe, problem trwałości korzystania z pomocy społecznej.
-
Przekazujemy Państwu zeszyt metodologiczny „Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej”. Jest to pierwsze opracowanie poświęcone metodologii tego badania, opartego w całości na administracyjnych źródłach danych. Zbiór danych wykorzystywany w badaniu powstaje w trakcie postępowania administracyjnego poprzedzającego wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej. Jest cennym źródłem informacji o sytuacji demograficznej i społecznej osób o niskich dochodach oraz o ich gospodarstwach domowych.
-
W roku 2017 utrzymała się tendencja spadku liczby beneficjentów pomocy społecznej. Istotnym zjawiskiem jest duża dynamika tego spadku na obszarach o wciąż największej stopie bezrobocia i największym zasięgu korzystania z pomocy społecznej: w województwach wschodniej i północnej Polski.