About us | GUS - Portal Informacyjny

Meet Statistics Poland

Statistics Poland (GUS) is a central government agency responsible for 
collecting, processing, and publishing statistical data in Poland.

Więcej
Budynek GUS

100 years of Statistics Poland

Discover the fascinating history of the Central Statistical Office, which has 
been operating continuously since 1918. Explore how we have evolved over 
more than 100 years to better serve society.

Więcej
Budynek GUS

Units of official statistics

Our services

Komunikacja z użytkownikami danych statystycznych koncentruje się na zasobach Portalu Informacyjnego GUS. Zależnie od potrzeb otrzymują oni linki do danych, metainformacji lub gotowe tabele wygenerowane z baz danych.

W celu zapewnienia obsługi informacyjnej użytkowników danych, na Portalu Informacyjnym GUS (PI GUS) dostępny jest Formularz zapytania o dane. Komunikacja z użytkownikami koncentruje się na zasobach  PI GUS. Zależnie od zgłoszonego zapotrzebowania otrzymują oni linki do danych, metainformacji, gotowe tabele wygenerowane z baz danych.

Zapytania, które dotyczą zakresu danych czy innych kwestii wykraczających poza zasoby dostępne on-line, są opiniowane przez merytorycznie właściwe jednostki. Realizacja dodatkowych opracowań i analiz może wiązać się z odpłatnością o czym użytkownik zostaje wcześniej poinformowany. W takich przypadkach, zapytanie przekazywane jest do realizacji po akceptacji warunków udostępnienia danych i uregulowaniu płatności. Złożenie zapytania nie obliguje do zakupu danych. Dane udostępniane są z zachowaniem tajemnicy statystycznej.

Infolinia statystyczna

tel: + 48  22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora)
pon.- pt.  8:00–15:00  

Automatyczny system informacji statystycznej jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Po połączeniu system zapowiedzi głosowych poprowadzi po menu, prosząc o wybranie cyfry przyporządkowanej zagadnieniu. Poniżej dla ułatwienia przedstawiamy listę kanałów tematycznych obsługiwanych przez konsultantów.
Konsultant prowadzi rozmowę w języku polskim.
Kanał 1: Portal Informacyjny’
Kanał 2: Portal sprawozdawczy
Kanał 3 :Regon
Kanał 4: Teryt
Kanał 5 :Klasyfikacje statystyczne
Kanał 6: Informatorium
Kanał 7 : Badania ankietowe

Infolinia statystyczna nie realizuje zapytań o dane statystyczne. Więcej informacji na temat zapytania o dane znajduje się w na podstronie: „Jak zapytać o dane?”
Dyżury na Infolinii statystycznej pełnią konsultanci z urzędów statystycznych i Wydziału Obsługi Klientów GUS. Grafik dyżurów opracowuje Koordynator Infolinii w Departamencie Edukacji i Komunikacji GUS w gestii, którego pozostaje zabezpieczenie jej  prawidłowego funkcjonowania.

Wnioski o  zaklasyfikowanie wyrobu/usługi, środka trwałego, obiektu budowlanego wg klasyfikacji i nomenklatur stosowanych w statystyce publicznej obsługuje Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur w Urzędzie Statystycznym w Łodzi.

Użytkownicy mają dostęp do:

Rejestr REGON jest jawny i powszechnie dostępny. Użytkownicy mogą zapoznać się z informacjami  o zasadach udostępniania danych z  Regon zamieszczonymi na Portalu Informacyjnym GUS.

Użytkownicy mają dostęp do:

W sprawach związanych z udostępnianiem danych z REGON bądź aktualizacją zawartych w nim informacji należy kontaktować się z właściwym terytorialnie urzędem statystycznym
https://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/rejestr-regon/kontakt-z-urzedami-statystycznymi-w-sprawie-regon/.
 
Dane z REGON udostępniane są także przez Centrum Informatyki Statystycznej, e-mail: sekretariat-CIS@stat.gov.pl.

Rejestr TERYT jest jawny i powszechnie dostępny. Użytkownicy mogą zapoznać się z informacjami  o zasadach udostępniania danych z TERYT zamieszczonymi na Portalu Informacyjnym GUS.

Użytkownicy mają dostęp do:

Portal API GUS - API TERYT (stat.gov.pl)

W sprawach związanych z udostępnianiem danych z TERYT bądź aktualizacją zawartych w nim informacji należy kontaktować się z właściwym terytorialnie urzędem statystycznym 
https://stat.gov.pl/statystyka-regionalna/.
 
Dane z TERYT udostępniane są także przez Centrum Informatyki Statystycznej, e-mail: sekretariat-CIS@stat.gov.pl .

Dane jednostkowe nieidentyfikowalne udostępniane są zgodnie z zapisami ustawy o statystyce publicznej, Biuletyn Informacji Publicznej / Prawo / Akty prawne / Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, w szczególności z zachowaniem tajemnicy statystycznej (art. 10 ustawy o statystyce publicznej).

Podmioty uprawnione do dostępu do danych

  • instytucje badawczo-naukowe oraz uczelnie – na potrzeby badań naukowych, 
  •  organy administracji rządowej i samorządowej – wyłącznie do niezbędnych prac analitycznych związanych z funkcjonowaniem państwa,
  • organizacje międzynarodowe i inne podmioty prowadzące wspólne projekty badawcze z jednostkami statystyki publicznej.

Warunki otrzymania dostępu do danych

  • uzyskanie od jednostki autorskiej prowadzącej badanie pozytywnej oceny zasadności wykorzystania nieidentyfikowalnych danych jednostkowych do danego celu, 
  • podpisanie umowy pomiędzy GUS a jednostką wnioskującą o dostęp do danych,
  •  zobowiązanie wnioskodawcy do wykorzystania uzyskanych nieidentyfikowalnych danych jednostkowych wyłącznie do realizacji zadań wynikających z celów określonych we wniosku oraz do nieprzekazywania ich w formie danych jednostkowych nieidentyfikowalnych osobom trzecim,
  • przy publikacji analiz, artykułów czy opracowań wnioskodawca ma obowiązek wskazania źródła danych.

Składanie wniosków o dostęp do nieidentyfikowalnych danych jednostkowych

  1. w celach badawczo-naukowych wnioski obsługuje Departament Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów.  
    Wnioski należy kierować:
    1. pocztą elektroniczną na adres e-mail sekretariatu Departamentu: sekretariat-PR@stat.gov.pl 
    2. pocztą tradycyjną na adres Główny Urząd Statystyczny, Departament Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów, al. Niepodległości 208, 00-925 Warszawa
  2. wnioski składane przez organy administracji rządowej i samorządowej oraz organizacje międzynarodowe i inne podmioty prowadzące wspólne projekty badawcze z jednostkami statystyki publicznej – obsługuje Departament Edukacji i Komunikacji
    Wnioski należy kierować:
    1. formularzem „Zapytania o dane” zamieszczonym na Portalu Informacyjnym GUS: Główny Urząd Statystyczny / Pytania i zamówienia / Formularz zapytania o dane
    2.  pocztą elektroniczną na adres e-mail sekretariatu Departamentu: sekretariat-DK@stat.gov.pl
    3. pocztą tradycyjną na adres Główny Urząd Statystyczny, Departament Edukacji i Komunikacji, al. Niepodległości 208, 00-925 Warszawa.

Sposób obsługi wniosków o dane
Wniosek przekazywany jest do jednostek autorskich prowadzących badania, które oceniają możliwość realizacji zamówienia. Jeśli ocena jest pozytywna, wnioskodawca otrzymuje informacje o warunkach realizacji zamówienia (zakres danych możliwych do udostępnienia, terminy, koszty). Po pisemnej akceptacji warunków, sporządzana jest umowa pomiędzy GUS a wnioskodawcą, która reguluje m.in. warunki udostępnienia danych oraz zobowiązania stron. 
Finalizacja zamówienia następuje po zawarciu umowy i wpłacie należności na konto bankowe GUS wskazane w umowie.

Sposób przekazania danych 
Przygotowane zbiory danych są sprawdzane w kontekście zachowania tajemnicy statystycznej. Dane są przekazywane wnioskodawcy za pomocą platformy TransGUS – bezpiecznego kanału teleinformatycznego służącego do przekazywania danych w postaci elektronicznej.

Dane ze statystyki społecznej i ze spisów powszechnych udostępniane są na Stanowisku Naukowiec - środowisku informatycznym przeznaczonym do prowadzenia pogłębionych, specjalistycznych analiz dokonywanych przez instytucje naukowo-badawcze lub uczelnie, zlokalizowanym w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego lub urzędu statystycznego (aktualnie w Urzędzie Statystycznym w Łodzi). Możliwość korzystania ze Stanowiska Naukowiec określona jest w umowie zawieranej przez jednostkę naukową z jednostką statystyki publicznej. Wraz z zawartą umową, instytucji naukowo-badawczej lub uczelni korzystającej ze Stanowiska Naukowiec, dostarczane są niezbędne instrukcje techniczne oraz zapewnione zostaje wsparcie merytoryczno-informatyczne.

Work with us

  • What do we offer?

    See why it's worth joining our team! Check out what we can offer you and join us today!

    Więcej
  • How do we recruit?

    Want to know how the recruitment process works? Find out the steps we take to ensure a fair and efficient recruitment process.

    Więcej
  • Job offers

    Looking for new professional challenges? Check out our job offers waiting for you

    Więcej
  • Internships, apprenticeships, and volunteering

    Gain valuable experience and discover the opportunities waiting for you.

    Więcej

Statistics Poland
in figures
2024

  • 105

    years of operation

  • 737

    employees

  • 261

    statistical surveys

  • 281

    publication titles