Przekazujemy Państwu zeszyt metodologiczny, który stanowi aktualizację Zeszytu metodologicznego. Statystyka rynku pracy i wynagrodzeń z 2021 r. Założeniem autorów jest utrzymanie tego Zeszytu jako przewodnika po statystyce rynku pracy prowadzonej w ramach różnych badań. W ten sposób w jednym opracowaniu znajdą Państwo informacje o źródłach danych opisujących podobne zjawiska, podobnie nazwane, ale jednak pokazane z różnej perspektywy – gospodarstwa domowego, podmiotu gospodarki narodowej czy innej jednostki sprawozdawczej lub rejestrów administracyjnych.
Tag: Zeszyt metodologiczny
-
-
Niniejsza publikacja przedstawia metodologię prowadzonego badania z zakresu działalności badawczej i rozwojowej. Opracowanie składa się z siedmiu rozdziałów. Rozdział pierwszy dotyczy zakresu podmiotowego i przedmiotowego badania, natomiast w rozdziale drugim opisano rodzaj i metodę badania. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano źródła danych, zmienne występujące w badaniu, organizację i zarządzanie realizacją badania, sposób prezentacji wyników badania oraz ocenę jakości badania.
-
Przekazujemy Państwu zeszyt metodologiczny poświęcony w całości badaniu popytu na pracę.
Opracowaniem tym kontynuujemy cykl publikacji poświęconych opisowi metod badań statystycznych z obszaru rynku pracy, stanowiących uzupełnienie i uszczegółowienie kompendium wiedzy na ten temat, zebranego w publikacji pt. Zasady metodyczne rynku pracy i wynagrodzeń. -
Obecne opracowanie zeszytu metodologicznego Wskaźniki społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych jest uaktualnioną wersją poprzedniej wersji publikacji wydanej pod tym samym tytułem w 2019 r. Celem opracowania zeszytu metodologicznego było przybliżenie odbiorcom aktualnych informacji na temat realizowanych przez Główny Urząd Statystyczny badań z zakresu zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
-
W niniejszym Zeszycie metodologicznym zaprezentowane zostały zasady metodologiczno-organizacyjne dotyczące badania 1.67.07 Produkt krajowy brutto i jego elementy w ujęciu regionalnym. Dane wynikowe dostarczają informacji o zróżnicowaniu poziomu rozwoju oraz o zmianach zachodzących w strukturze gospodarki makroregionów, regionów i podregionów.
-
Niniejsze opracowanie jest pierwszym z planowanej serii zeszytów metodologicznych dedykowanych statystyce zdrowia i ochrony zdrowia. Z tego względu rozpoczyna się sumarycznym opisem wszystkich tematów badawczych z obszaru zdrowia i ochrony zdrowia prowadzonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w ramach programu badań statystycznych statystyki publicznej. Natomiast kolejne części publikacji poświęcone są badaniom GUS realizowanym z wykorzystaniem formularzy sprawozdawczych o symbolu ZD.
-
Przekazujemy Państwu zeszyt metodologiczny, który stanowi aktualizację Zeszytu metodologicznego. Statystyka rynku pracy i wynagrodzeń wydanego ostatnio w 2018 r. Założeniem autorów jest utrzymanie tego Zeszytu jako przewodnika po statystyce rynku pracy prowadzonej w ramach różnych badań. W ten sposób w jednym opracowaniu znajdą Państwo informacje o źródłach danych opisujących podobne zjawiska, podobnie nazwane, ale jednak pokazane z różnej perspektywy - gospodarstwa domowego, przedsiębiorstwa czy innej jednostki sprawozdawczej lub rejestrów administracyjnych.
-
Celem badania kondycji gospodarstw domowych (KGD) jest poznanie postaw (zachowań) konsumentów i uzyskanie wskaźników przedstawiających ich zmiany w czasie. Diagnostyczne i prognostyczne wskaźniki stwarzają możliwości prowadzenia analiz strukturalnych oraz analiz trendów konsumpcji. Wyniki badania są wykorzystywane w procesie makroekonomicznych decyzji dotyczących zjawisk gospodarczych i społecznych, do opracowania prognoz ekonomicznych, w tym dotyczących inflacji.
-
Niniejsze opracowanie składa się z 7 rozdziałów. Przedstawiony w nich został zakres podmiotowy i przedmiotowy, metodyka badania, charakterystyka narzędzi badawczych, zmienne i wskaźniki występujące w badaniu. Zamieszczono również informacje dotyczące organizacji badania oraz prezentacji danych. Wzory narzędzi badawczych w postaci sprawozdań wykorzystywanych do gromadzenia danych dostępne są w załącznikach. Punktem wyjścia jest opis metodologii obowiązującej w 2019 r.
-
W ramach niniejszego zeszytu zaprezentowane zostały zasady metodologiczno-organizacyjne dotyczące badania Pracujący w gospodarce narodowe, które opisują jego stan organizacyjny do 2019 r. włącznie.