Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) jest jednym z podstawowych badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny umożliwiającym bieżącą ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy, a zarazem pozwalającym na szerszą charakterystykę poszczególnych grup ludności wyróżnionych ze względu na ich status na rynku pracy (pracujący, bezrobotni) lub pozostających poza rynkiem pracy (bierni zawodowo).
Tag: Metodologia opracowywania statystyk
-
-
W niniejszym Zeszycie metodologicznym przedstawiono informacje o źródłach danych wykorzystywanych w kwartalnych i rocznych badaniach przedsiębiorstw niefinansowych, ich zakresie podmiotowym i przedmiotowym, przyjętych metodach badawczych oraz organizacji badań, a także o wynikach opracowywanych na podstawie badań i formach ich prezentacji. Zeszyt ten ma stanowić kompendium wiedzy dla osób wykorzystujących wyniki badań przedsiębiorstw niefinansowych, pomocne w ich analizie i interpretacji.
-
Przekazujemy Państwu zeszyt metodologiczny poświęcony w całości Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności oraz towarzyszącym mu tematycznym badaniom modułowym.
-
Prezentacja metodologii jakościowego badania koniunktury gospodarczej - wielkości i zasad doboru próby, organizacji badania, tematycznego zakresu ankiet, zasad tworzenia i obliczania wskaźników koniunktury gospodarczej.
-
Badania przedsiębiorstw niefinansowych są istotnym elementem systemu informacyjnego państwa. Dane te stanowią podstawowe źródło informacji o strukturze przedsiębiorstw niefinansowych, ich działalności i wynikach. Są one wykorzystywane na potrzeby krajowe i zagraniczne, w tym aby wypełnić wymogi określone w ramach europejskiej statystyki gospodarczej. Dane statystyczne uzyskane na podstawie rocznych badań statystycznych są również wykorzystywane do aktualizacji rejestru statystycznego stworzonego na potrzeby badań prowadzonych przez statystykę publiczną.
-
Prezentacje z Seminarium "Statystyki sektora instytucji rządowych i samorządowych – metodyka UE", które odbyło się 27 kwietnia 2017 roku w Głównym Urzędzie Statystycznym. Podczas seminarium przedstawiona została metodologia opracowywania statystyk sektora instytucji rządowych i samorządowych zgodnie z wymogami Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej (ESA2010).
Program seminarium: