Ankieterzy w ofensywie, a GUS w ogłoszeniach parafialnych i na gminnych tablicach | GUS - Portal Informacyjny

Ankieterzy w ofensywie, a GUS w ogłoszeniach parafialnych i na gminnych tablicach

Wszystkie gminy w Polsce oraz wszystkie parafie katolickie w gminach wiejskich i miejsko – wiejskich, a ponadto parafie prawosławne i wspólnoty polskich Tatarów w północno – wschodniej części kraju otrzymały bądź wkrótce otrzymają listy i informacje dotyczące badania Głównego Urzędu Statystycznego, które obejmie 120 tys. gospodarstw rolnych. Chodzi o to, by również za pośrednictwem proboszczów, wspólnot religijnych i samorządowców rolnicy dowiedzieli się o sposobie i celu badania. Jednocześnie od dziś do akcji ruszają ankieterzy GUS, którzy będą dzwonić i odwiedzać rolników.

Do 16 czerwca włącznie rolnicy mogli, korzystając z przesłanych im danych uwierzytelniających, wziąć udział w badaniu „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” samodzielnie, tj. mogli dokonać samospisu, czyli odpowiedzieć na pytania i wypełnić formularz (R-SGR) przez Internet. Od dziś, czyli od 17 czerwca, do akcji wkraczają ankieterzy, którzy będą dzwonić lub odwiedzać gospodarstwa rolne, aby uzyskać wymagane informacje.

Przypomnijmy, ankieterzy są funkcjonariuszami publicznymi i pracownikami urzędu statystycznego (jak sprawdzić tożsamość ankietera czytaj: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera ).

GUS liczy na to, że dzięki wsparciu gmin i parafii wiadomości na temat badania dotrą do wszystkich osób zajmujących się rolnictwem.

Do ogłoszeń parafialnych…

Badanie, które za sprawą ankieterów właśnie nabiera tempa, potrwa do 14 sierpnia. Dotyczyć będzie w sumie 10% z 1,2 miliona istniejących w Polsce gospodarstw rolnych. Wieloletnia, bardzo dobra współpraca GUS i Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego zaowocowała mailem bądź listem dyrektora ISKK do wszystkich proboszczów parafii, które obejmują tereny w gminach wiejskich oraz miejsko – wiejskich. Wiadomość zawiera prośbę o pomoc w dotarciu z wiadomościami na temat badania do użytkowników gospodarstw rolnych. Chodzi m.in. o przekazanie informacji o badaniu w ogłoszeniach parafialnych, umieszczenie plakatu informacyjnego w gablocie parafialnej lub w innym widocznym miejscu oraz zamieszczenie komunikatu na stronie internetowej parafii lub w jej mediach społecznościowych.

Proboszczowie proszeni są także o przekazanie wiernym, że udział w badaniu jest istotny dla rzetelnego opisu sytuacji polskiego rolnictwa, gospodarstw rolnych oraz obszarów wiejskich.

GUS i ISKK akcentują, że parafie odgrywają ważną rolę w lokalnych społecznościach, szczególnie tam, gdzie bezpośredni kontakt i zaufanie społeczne pozostają kluczowe dla skutecznego przekazywania informacji.

Główny Urząd Statystyczny liczy także, że dzięki przychylności zwierzchników Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do których się zwrócił, podobne informacje i ogłoszenia pojawią się w parafiach tej wspólnoty religijnej znajdujących się w diecezji białostocko-gdańskiej. Cel – dotarcie z wiedzą na temat badania do rolników w regionie, którzy biorą udział w życiu kościoła prawosławnego.

Na tym nie koniec. W północno – wschodniej Polsce od stuleci działają wspólnoty polskich Tatarów, tworzące muzułmańskie gminy wyznaniowe. GUS chce skorzystać również z ich uprzejmości i za ich pośrednictwem także przedstawić informację na temat „Zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych”. 

- Bardzo dziękujemy przedstawicielom kościoła katolickiego, kościoła prawosławnego oraz wspólnot tatarskich, a także samorządowcom za zrozumienie i przychylność. Wiemy, że mają ogrom spraw na głowie, a mimo to bardzo życzliwie traktują naszą akcję upowszechniania informacji o badaniu gospodarstw rolnych. Kluczem jest oczywiście świadomość, że wszyscy działamy dla dobra publicznego -  komentuje Krzysztof Jedlak, rzecznik prasowy prezesa GUS. - Jesteśmy także wdzięczni Instytutowi Statystyki Kościoła Katolickiego za wsparcie. Ma dla nas olbrzymie znaczenie i wprost trudno je przecenić - dodaje.

… i pod strzechy

GUS zwrócił się również z prośbą do wszystkich gminnych włodarzy – prezydentów, burmistrzów i wójtów - by wiadomości na temat badania znalazły się na stronach internetowych samorządów oraz w ich mediach społecznościowych, a także żeby odpowiednie materiały zostały wywieszone w urzędach.

Samorządy otrzymały od prezesa GUS list zawierający wszystkie istotne informacje na temat badania, a także plakat, który ujmuje je w formie graficznej. W liście prezes GUS dr hab. Marek Cierpiał – Wolan wskazał, jak cenne jest wsparcie samorządów i przypomniał, dlaczego „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” są ważne dla sektora i całej gospodarki. „Pozyskane dane strukturalne posłużą do kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej, a także wykorzystane zostaną w innych obszarach, takich jak środowisko czy rozwój regionalny. Umożliwią także śledzenie zmian zachodzących w rolnictwie w Polsce i Unii Europejskiej w okresach pomiędzy spisami rolnymi.” – napisał.

Podkreślił, że wkład samorządów w promocję badania jest nieoceniony. - Wierzę, że zaangażowanie samorządów lokalnych jest kluczowe dla powodzenia tego przedsięwzięcia i pozwoli na dotarcie do szerokiego grona respondentów – stwierdził prezes GUS. 

Imponujące badanie

GUS przypomina, że badanie, które jest prowadzone w cyklach raz na 3-4 lata we wszystkich krajach unijnych, jest podstawą do właściwego kształtowania unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (w jej ramach także wsparcia dla tego sektora, w tym dopłat), „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030”, a także innych polityk i programów, które na poziomie lokalnym, krajowym lub unijnym służyć mają rozwojowi rolnictwa.

Udział w badaniu jest z mocy ustawy obowiązkowy. Istotniejsze jest jednak co innego. GUS chce, aby rolnicy mieli pełną świadomość, jak jest ono ważne, w jaki sposób jest prowadzone oraz czemu służy. Stąd współpraca z samorządami, ISKK i kościołami. W szczególności Głównemu Urzędowi Statystycznemu zależy, by rolnicy brali pod uwagę korzyści, jakie oni sami, rolnictwo i cała nasza gospodarka odnoszą dzięki temu, że badanie jest realizowane, a wyniki przekazywane decydentom krajowym i unijnym oraz opinii publicznej.

Podobnie jak w poprzednich edycjach objęte nim będą wszystkie działające w naszym kraju gospodarstwa rolne prowadzone przez osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wszystkie gospodarstwa ekologiczne bez względu na formę prawną, w jakiej funkcjonują, a także wszystkie duże gospodarstwa indywidualne (grupa dużych gospodarstw jest dla każdego województwa wyłaniana osobno na podstawie przyjętych dla tego województwa kryteriów). W przypadku pozostałych gospodarstw indywidualnych badanie obejmie odpowiednio liczną grupę ich wylosowanych reprezentantów.  W sumie zbadanych zostanie 120 tys. gospodarstw rolnych.

Ankieterzy będą pytać m.in. o liczbę pracujących w gospodarstwie, powierzchnię zasiewów, pogłowie zwierząt gospodarskich, maszyny i urządzenia rolnicze, strukturę dochodów, wykorzystanie nawozów, wykorzystanie środków ochrony roślin, prowadzenie działalności gospodarczej w gospodarstwie itd.

Więcej informacji o badaniu znaleźć można w informacji prasowej „Rusza wielkie badanie gospodarstw rolnych” i nagraniu mp3 na ten temat, znajdujących się na stronie stat.gov.pl:     https://new.stat.gov.pl/informacje-prasowe/rusza-wielkie-badanie-gospodarstw-rolnych

 

Krzysztof Jedlak
rzecznik prasowy
k.jedlak@stat.gov.pl
+48 880 792 209