Deklaracja dostępności Portalu Informacyjnego GUS | GUS - Portal Informacyjny

Deklaracja dostępności Portalu Informacyjnego GUS

Główny Urząd Statystyczny zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Portalu Informacyjnego GUS.

Data publikacji strony internetowej: 2023-12-29.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-01-09.

Portal Informacyjny GUS składa się z następujących portali: Informacje, Bazy danych, Publikacje, Innowacje, Edukacja, Nauka, Statystyka regionalna, Statystyka międzynarodowa, Metodologia, Badania, strony Urzędów Statystycznych, Centrum Informatyki Statystycznej, Centralna Biblioteka Statystyczna, Zakład Wydawnictw Statystycznych, Polskie Towarzystwo Statystyczne. Jednocześnie portal Informacje jest stroną główną całego Portalu Informacyjnego GUS.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

  • Niektóre funkcjonalności na stronie mogą działać nieprawidłowo (wersja BETA).
  • Część linków prowadzi do starej wersji Portalu Informacyjnego GUS (rozwiązanie tymczasowe).
  • Podczas tworzenia konta należy uważać na wpisywane hasło. W tej chwili nie ma pola gdzie użytkownik musi ponownie wpisać tworzone hasło.
  • Nie wszystkie pojawiające się komunikaty odczytywane są automatycznie przez czytnik ekranu.
  • Na stronie w wersji polskiej mogą pojawiać się (lub być odczytywane przez czytnik ekranu) komunikaty i opisy w języku angielskim.
  • Niektóre komunikaty mogą nie do końca być jasne dla użytkownika.
  • Istnieją pojedyncze miejsca, gdzie kolejność fokusu jest nieprawidłowa lub gdzie nie spełnia on wymagań kontrastu.
  • Są strony, które mają jeszcze nieprawidłowe stworzone okruszki.
  • Po przejściu skiplinkiem do treści, system obecnie ma problem z ponownym przewinięciem strony do samego jej początku (z poziomu klawiatury).
  • Jeszcze nie wszystkie elementy wyświetlane są prawidłowo w wersji mobilnej.
  • Pojedyncze tooltipy mogą nie być w pełni dostępne cyfrowo.
  • Na stronie znajdują się elementy nietekstowe, które nie posiadają alternatywy w postaci tekstu lub posiadają ale nieprawidłową.
  • Po powiększeniu tekstu do 200% niektóre elementy mogą nachodzić na siebie lub zostać ucięte.
  • Niektóre strony mają nieprawidłowy tytuł.
  • Nie wszystkie pliki do pobrania są dostępne cyfrowo.
  • W niektórych miejscach wstawiono linki z pełnymi adresami.

Obecnie trwają prace nad kolejnymi poprawkami, tak aby Portal Informacyjny GUS był dostępny cyfrowo na możliwie największym poziomie.

Oświadczenie sporządzono dnia 2024-01-09. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością cyfrową dla osób niepełnosprawnych strony internetowej prosimy o kontakt. Adres poczty elektronicznej dostepnosc_GUS@stat.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 22 608 31 12. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Budynek: Główny Urząd Statystyczny, Aleja Niepodległości 208, 00-925 Warszawa

Do budynku prowadzi jedno główne wejście od al. Niepodległości 208. Budynek składa się z siedmiu kondygnacji i czterech skrzydeł, które oznaczone są A, B, C, D na każdym piętrze.

Do holu głównego z zewnątrz nie ma schodów.

Recepcja znajduje się na wprost po lewej stronie od wejścia głównego. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami.

Budynek GUS jest w znacznym zakresie dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Schody w holu głównym (blok C) są wyposażone w ruchome platformy do transportu wózka, wewnątrz budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych. Windy wyposażone są w informację głosową oraz oznakowanie dla osób niewidomych. Natomiast blok D gmachu GUS, gdzie jest usytuowana Centralna Biblioteka Statystyczna, jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, tj.: posiada odpowiednio szerokie drzwi wejściowe, klatkę schodową, platformę wejściową dla osób poruszających się na wózkach; czytelnia posiada antypoślizgową podłogę, a toalety są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się 6 toalet przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parterze holu głównego, po prawej stronie od wejścia oraz cztery na poszczególnych kondygnacjach (piętro I, III, V i VI) .

Przed budynkiem wyznaczono 7 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

W budynku GUS nie ma pętli indukcyjnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.