Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w I kwartale 2016 roku | GUS - Portal Informacyjny

Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w I kwartale 2016 roku

Częstotliwość wydania
kwartalna

W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku, w porównaniu do I kwartału 2015 roku,  widoczny był wzrost ogólnej liczby turystów korzystających z bazy noclegowej – o 6,4% oraz liczby udzielonych noclegów – o 8,8%. Jednocześnie zanotowano wzrost liczby turystów zagranicznych o 10,6% oraz liczby pokoi przez nich wynajętych o 13,6%.

W pierwszym kwartale 2016 roku w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 5,2 mln turystów, którym udzielono 13,3 mln noclegów. W obiektach hotelowych (czyli w hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach hotelowych) udzielono 8,3 mln noclegów (najwięcej w hotelach – 7,1 mln), zaś w pozostałych obiektach 5,0 mln (najwięcej w zakładach uzdrowiskowych – 2,2 mln i ośrodkach wczasowych – 0,9 mln). W analogicznym okresie roku poprzedniego z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 4,9 mln osób i udzielono 12,3 mln noclegów.

Udział noclegów udzielonych turystom krajowym w ogólnej liczbie udzielonych noclegów wyniósł 80,6%, przy czym w obiektach hotelowych wynosił on 73,5%, a w pozostałych obiektach niehotelowych 92,4%. Turyści zagraniczni najchętniej zatrzymywali się w obiektach hotelowych, na które przypadło 85,3% wszystkich noclegów udzielonych turystom zagranicznym. Spośród wyżej wymienionych wskaźników w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego najbardziej zmienił się udział noclegów turystów zagranicznych w obiektach hotelowych (wzrost o 1,7 p. proc.).

Uwaga: Począwszy od danych za 2016 r. w statystyce turystycznej bazy noclegowej wprowadzono metodologię imputacji danych dla jednostek zobowiązanych do złożenia sprawozdania na formularzu KT-1, które odmówiły udziału w badaniu. W celu zachowania porównywalności szeregów czasowych, dane opisane w niniejszej notatce przygotowano bez imputacji, a zestawienie danych z uwzględnieniem imputacji za I kwartał 2016 roku znajduje się w tablicach 4 i 5.

W notatce opisano wyniki badania bazy noclegowej, które jest prowadzone w cyklu miesięcznym z wykorzystaniem formularzy KT-1. Badanie to dostarcza informacji o stanie i wykorzystaniu turystycznych obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych.