Monitoring wyników prognozy ludności Polski dla 2014 r. | GUS - Portal Informacyjny

Monitoring wyników prognozy ludności Polski dla 2014 r.

Częstotliwość wydania
roczna

W październiku 2014 r. GUS opublikował prognozę ludności na lata 2014-2050. Wyniki prognozy są co roku monitorowane pod kątem rzeczywistego kształtowania się poszczególnych jej składników, tj. urodzeń, zgonów i migracji oraz rozmiarów populacji wynikających z bilansu ludności Polski.

Prezentowana analiza dotyczy pierwszego roku objętego prognozą i wskazuje różnice w stosunku do danych uzyskanych w bieżących badaniach oraz wyników bilansu ludności za 2014  r. Różnice te wynikają ze zmienności kształtowania się procesów demograficznych pod wpływem różnego rodzaju trudnych do przewidzenia czynników, określających sytuację społeczną, ekonomiczną oraz zdrowotną i determinujących indywidualne decyzje Polaków.

Ludność

Według stanu na 31 XII 2014 r., rzeczywista liczba ludności była wyższa od prognozowanej o blisko 17 tys. - w miastach o około 14 tys., natomiast na wsi o około 3 tys. Błąd względny prognozy wyniósł 0,04% (0,06% dla miast, 0,02% na wsi).

W przekroju wojewódzkim niedoszacowanie wystąpiło w trzynastu województwach, natomiast w lubuskim, lubelskim i zachodniopomorskim liczba ludności była niższa niż prognozowano. Względny błąd prognozy zawierał się w przedziale od 0,00% (lubuskie) do 0,13% (opolskie). W liczbach bezwzględnych największe różnice odnotowano w mazowieckim i dolnośląskim, gdzie bilans  ludności  wykazał stany  wyższe od prognozowanych odpowiednio o 4,8 tys. i 3,9 tys.