Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych
Rosnące zapotrzebowanie na informacje w przekrojach terytorialnych wpływa na potrzebę doskonalenia form prezentacji statystycznej – nie tylko w postaci tablic i wykresów, ale także za pomocą map statystycznych. W 1976 roku Główny Urząd Statystyczny wydał podręcznik Wykresy i mapy statystyczne, autorstwa Kazimierza Kocimowskiego i Jerzego Kwiatka. Kompendium wiedzy na temat graficznej prezentacji danych statystycznych i przyjętych standardów, przy ówczesnych możliwościach technicznych.
W ciągu 40 lat realia pracy statystyki publicznej uległy istotnym zmianom, zaś rosnące zapotrzebowanie na informacje przestrzenne wpływa na rozwój kartografii statystycznej. W związku z tym w 2016 roku zespół pracowników Departamentu Badań Regionalnych i Środowiska Głównego Urzędu Statystycznego przygotował podręcznik Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych. Został on opracowany z myślą nie tylko o statystykach, ale o wszystkich osobach, które chcą prezentować dane statystyczne na mapie. Publikacja ta stara się wyjść na przeciw potrzebie spisania w jednym miejscu podstawowych reguł, zaleceń i dobrych praktyk związanych z opracowywaniem map statystycznych. Można w niej znaleźć standardy kartograficznej prezentacji danych statystycznych, wynikające z tradycji polskiej kartografii, a także informacje, jak poprawnie opracować dany typ mapy oraz, jak ustrzec się najczęściej spotykanych błędów.
Podręcznik podzielony został na siedem rozdziałów dotyczących poszczególnych zagadnień związanych z opracowywaniem map statystycznych:
- Wprowadzenie
- Elementy mapy statystycznej
- Mapa podkładowa
- Zastosowania GIS – zarządzanie danymi i przygotowanie ich do sporządzenia mapy
- Elementy analizy przestrzennej
- Metody kartograficznej prezentacji danych
- Przewodnik redakcji mapy statystycznej
Publikacja jest bogato ilustrowana mapami, w większości autorskimi, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby niniejszego podręcznika.
Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych (plik pdf – 85 MB)
Skład i druk publikacji został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020