Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w maju 2014 r. | GUS - Portal Informacyjny

Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w maju 2014 r.

Częstotliwość wydania
miesięczna

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest korzystnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat, choć nieco gorzej niż w kwietniu. Bieżący portfel zamówień i produkcja rosną wolniej niż w kwietniu, również pozytywne prognozy w tym zakresie są ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej negatywnie niż w kwietniu, odpowiednie pozytywne prognozy są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian.

W maju ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest pesymistycznie, podobnie jak w kwietniu, ale mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień może rosnąć nieco wolniej niż oczekiwano w kwietniu. Utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach może nie zmieniać się. Przedsiębiorcy spodziewają się zbliżonego do zapowiadanego w ubiegłym miesiącu spadku cen robót budowlano-montażowych.

W maju ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w kwietniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy sprzedaży i sytuacji finansowej są korzystne. Utrzymują się pozytywne przewidywania w tym zakresie. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego miesiąc wcześniej.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej korzystnie niż w kwietniu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy sprzedaży są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w kwietniu. Odpowiednie prognozy są mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może nie ulec zmianie. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w kwietniu.

W maju większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem i lepsze niż przed rokiem oceny koniunktury formułują podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają kierujący jednostkami z sekcji edukacja – ich opinie są mniej niekorzystne od formułowanych w maju ubiegłego roku, ale podobne do sygnalizowanych w kwietniu br.