Polska kolejny raz w czołówce rankingu Open Data Inventory
Cykliczny ranking Open Data Inventory (ODIN) ocenia stopień dostępności i otwartości danych, prezentowanych przez krajowe urzędy statystyczne. Polska w tej edycji utrzymała 2. miejsce wśród 195 krajów na świecie! (wyniki zostały zweryfikowane 9.08.2023 r.)
Na świetny wynik polskiej statystyki publicznej (wskaźnik ogółem wyniósł 87 pkt i był lepszy od uzyskanego przez GUS w 2020 r. o 2 punkty) złożyły się następujące wyniki cząstkowe: za dostępność zakresu tematycznego publikowanych danych otrzymaliśmy 81 pkt (1. miejsce na świecie!), natomiast za poziom otwartości danych - 92 pkt. (awans z 8 na 4 pozycję i poprawa w stosunku do poprzedniego rankingu o 3 punkty). W rankingu ogłoszonym w bieżącym roku do liderów należały: Singapur (90,0 pkt), Polska (87,0 pkt) i Dania (86,7 pkt). Wzorem lat ubiegłych, nasz kraj został oceniony najwyżej wśród krajów Europy Wschodniej w obu kategoriach.
Ogólny wynik ODIN świadczy o skali udostępnianych danych, ważnych z punktu widzenia monitorowania zrównoważonego rozwoju oraz o poziomie otwartości tych danych publikowanych przez krajowe urzędy statystyczne. W przeglądzie bierze się pod uwagę, czy publikowane są wskaźniki opisujące wybrane obszary życia społeczno-gospodarczego oraz dotyczące środowiska, długość szeregów czasowych, zapewnienie informacji na niższych niż krajowy poziomach terytorialnych. Istotne jest także to, czy dane są publikowane bez opłat i ograniczeń licencyjnych, w formatach odczytywalnych maszynowo, czy są możliwe do pobrania przez API lub zbiorczo (bulk download), z odpowiednim zakresem metadanych.
Cały Raport jest dostępny na witrynie: https://odin.opendatawatch.com/, a szczegółowe informacje na temat wyników Polski: https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/POL?year=2022